گوهرتراشی

آموزش مجازی مخراجکاری طراحی جواهر با نرم افزار ماتریکس
فروردین ۱۹, ۱۳۹۹
جواهرسازی
جواهرسازی
مرداد ۱۷, ۱۳۹۹
نمایش همه

گوهرتراشی

گوهرتراشی

گوهرتراشی

گوهرتراشی

گوهرتراشی کلمه ای است که برای مجموعه فعالیت هایی در خصوص تراش و پرداخت یا همان پولیش سنگ ها و کانی ها بکار برده می شود . این هنر گذشته ای درخشان دارد و قدمت آن به دوران انسان اولیه بازمی گردد؛ یعنی زمانی که برای ایجاد ابزار و سلاح از سنگ، هنر گوهرتراشی بکار برده می شد.

در خلال زمان، سنگ های بسیاری کشف، و به تبع آن، اسرار دیگری نیز از آن فاش شد؛ که یکی از این اسرار، انرژی های نهفته در این ماده بود و به مرور به یکی از خواستنی ها برای افراد تبدیل شد. با پیشرفت تکنولوژی و ابزارها، علم گوهرشناسی و متعاقب آن ، گوهرتراشی ، به رشته ای محبوب مبدل شد و خلاقیت های بسیاری را شکوفا کرد؛ به گونه ای که روند ساخت جواهرات در چند دهۀ اخیر، به شدت افزایش یافته است.

امروزه از سنگ های قیمتی ، سنگ های نیمه قیمتی و سنگ های مصنوعی، به وفور در جواهرسازی و گوهرتراشی استفاده می شود و هر شخص، بسته به علاقه و توان مالی ، زینتیِ مورد علاقۀ خود را خریداری می کند. البته باید اذغان داشت که هنر گوهرتراش و خلاقیت او در ایجاد طرح های منحصر ، می تواند جذابیت خیره کننده ای به سنگ ها ببخشید و آن ها را از لحاظ ارزش و قیمت، از سنگ های هم طراز خود متفاوت و گرانبهاتر سازد. امروزه گوهرتراشی ، هنری ارزشمند و پرطرفدار است که می تواند موقعیت زندگی افراد را نیز ارتقاء بخشد. برای جواهرسازی و تراش گوهرها، راه ها و تکنیک هایی وجود دارد و یک گوهرتراش چیره دست باید آن ها را بداند؛ چراکه با علم کافی می تواند آثار ویژه تری را خلق کند.

یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت رشته گوهر تراشی ، نیازمندی آن به تجهیزات ساده و ارزان قیمت است.
افرادی که گوهرتراشی را بر می گزینند، حتی با داشتن بضاعتی اندک هم می توانند این هنر را بیاموزند و به اشتغال در آن مشغول شوند؛ چراکه نیازی به خرید ابزار گران قیمت ندارند و در منزل خود نیز می توانند به امر تولید مشغول شوند.

از ابتدای کشف و خلق این هنر، جواهرت به عنوان یک شیء محبوب و گران قدر، پوشیده یا هدیه داده یا به یادگار نگه داشته یا در جشن ها و مناسبت های ویژه، استفاده می شده اند. این روزها، علاقۀ مردم برای داشتن جواهرات و گوهرهای گران قدر و جذاب، رو به فزونی گذاشته، ازاین رو، صنعت گوهرتراشی روز به روز، رو به پیشرفتی چشمگیر است.
افراد، یا از جواهرات کار شده بهره می برند یا اگر گوهر و سنگی داشته باشند که برایشان به هر دلیلی ارزشمند باشد،
به دست گوهرتراشان ماهر و خوش ذوق می سپارند تا با فرم بخشیدن بر پیکر آن، به آذینی دلخواه و مقبول دست یابند؛
به عبارتی، گوهرتراشی، هنر تراشیدن سنگ های قیمتی، سنگ های نیمه قیمتی و سنگ های مصنوعی و سوار کردن آن ها بر روی طلا، نقره و … است.